Изследване направено от социологическия център в САЩ LifeWay Research, показва, че общата вяра в семейството има съществена роля за брачните отношения, защото сплотява и подпомага възпитанието на децата, съобщава Worldreligionnews.
Въпросите в рамките на новото изследване показали, че 59 процента от запитаните смятат, че им е по-удобно да коментират със съпрузите си политически въпроси, отколкото религиозни въпроси. 41 процента от анкетираните пък казват, че могат свободно да обсъждат религиозните и духовни теми със своята половинка.
Въпреки това духовните въпроси са много важни за семейството, тъй като те имат по-голямо значение за изграждане на по-дългосрочните отношения, като цяло. На въпроса какви фактори те считат за най-важни за семейното благополучие, близо 63% отговорили, че това се определя от сексуалната връзка, а 44 на сто от американците смятат, че на първо място е вярата, като залог на силно и здраво семейство.
Според проучването, семействата, които предпочитат да не се ровят в темата за духовността и не се докосвайки до дълбоките значения и благотворното влияние на молитвата и обсъждането на принципните религиозни неща, имат повече проблеми. В започването на отношения от такъв брачен тип, когато чувствата са твърде силни, религиозните, икономическите или др. въпроси не играят кой знае каква роля, но в едни по-дългосрочни отношения, може духовните различия да изострят или разрушат романтиката във връзката. Духовните въпроси в началото на връзката може и да не играят основна роля, но в крайна сметка често служат като отправна точка или като допълнителен фактор за развитие или подхранване на вече създаден конфликт.
Изследването отбелязва също и важната роля на вярата на родителите, която спомага за възпитанието на децата. Учените са установили, че двойките, в които има хармония, взаимно разбиране и подкрепа по религиозните въпроси, могат да се различават в другите си интереси като хобитата или професиите си, но да останат заедно и да бъдат щастливи.
Според изследването благоприятен ефект има и общата молитва, защото двойките, които се молят заедно развиват способността да се съсредоточат върху съвместните нужди, както и да пренебрегнат личните си притеснения или тревоги.