Опитите на властите в Украйна за създаване на „единна поместна църква“ не намериха подкрепа сред украинците, докато „реториката на омраза“ срещу Украинската православна църква – Московска патриаршия би могло да доведе до „дестабилизиране на социално-политическа ситуация.“ Тези данни са представени в мониторинга, съблюдаващ спазването на конституционните права в Украйна, резултатите от него бяха публикувани в интернет страницата на РПЦ в петък.
Мониторингът е бил проведен по искане на депутатите на Върховната Рада.
„В сферата на междуконфесионалните отношения – отношенията между държавата и религиозните организации, както и гарантирането на правата на вярващите трябва да се отбележат негативни тенденции за правителствена намеса в църковния живот. Създаването на единна поместна църква се пропагандира от редица депутати, въпреки че украинската конституция отделя църквата от държавата (чл. 35). Но активните опити на украинските власти не намериха подкрепа от населението на Украйна „, се казва в доклада.
Според анкетата, против отделянето от РПЦ са 32% от анкетираните, 24% подкрепят, а 44% нямат отношение. В същото време решението, че властите не трябва да се намесват в църковните дела е подкрепено от 36% от анкетираните, 19% са против, 46% се колебаят.
По-рано президентът на Украйна Петро Порошенко заяви, че създаването на единна автокефална украинската църква не ограничава свободата на вярващите и не променя принципите на взаимоотношенията между правителството и Църквата. Преди това, Върховната Рада на Украйна отправи молба към патриарх Вартоломей да признае независимостта на Украинската църква от Московската патриаршия. Патриархът на Константинопол заяви, че не може да направи това без разрешение от Московската патриаршия.
В момента в Украйна има канонична Украинска православна църква – Московска патриаршия, която е самоуправляваща се църква като част от Московската патриаршия, както и непризната – Украинска православна църква – Киевска патриаршия (УПЦ-KП) и Украинската автокефална православна църква (УАПЦ).