Отец Стилиан, игумен на Батошевския мъжки манастир и председател на новата севлиевска църква „Света Петка“ е заличил стенописа на Николай Панайотов върху новия храм. Това призна самият той по-рано днес. А до драстичната мярка се стигнало след сериозен натиск от богословите от Великотърновския университет и след решение на епархийския съвет на Търновската епархия. Причината – стенописът не е каноничен.
Решението не беше леко, каза Стилиан. Защото той лично е водил разговори с Николай Панайотов да изографиса храма и сега чувства вина пред художника за станалото.
„Аз с Панайотов ще се разбера, ние сме приятели от години и аз разбирам огорчението му“, каза още Стилиан. И между другото вмъкна, че подозира финансови интереси в цялата история, но отказа да говори за това.
Не е ясно обаче как Църквата ще отговори на искането на Николай Панайотов заличеният стенопис да му бъде заплатен. „Нарушени са ми авторските права и с унищожението на оригинала на моето произведение, са ми нанесени морални и материални щети. Тези права, носят ползи на автора, разпростиращи се на 70 години напред. С това унищожение, аз съм лишен от тези ползи“, каза Панайотов пред sevlievo-online.com. И добави: „Унищожено е произведение, което по разценки на Съюза на българските художници възлиза на 500 евро на квадратен метър, общо в случая 11 000 евро. То ми е поръчано, и независимо, че не ми е заплатено и аз съм го счел за дарение, сега държа след неговото унищожение да ми бъде заплатено от поръчалите го. Същите, които, както разбирам са го унищожили. Защото по тяхно желание и одобрение съм положил време, труд и материали за създаването“, е позицията на художника.
Освен това той държи да получи публично извинение „от инициаторите и извършителите на това унищожение и заради създадения от тях прецедент на нетолерантност, враждебност и разпалване на противопоставяне в обществото, противоречащи на взаимното уважение и цивилизационна търпимост и диалог“. Дори повече, Панайотов настоява извършителите на заличаването на стенописа да се извинят публично на жителите на Севлиево, „защото с това си деяние, те създадоха лоша репутация на града, слагайки го в новините у нас и в чужбина с недопустимо за 21 век и Европа публично унищожение на произведение на изкуството“.
Източник: http://www.sevlievo-online.com/