Припомняме, че на заседанието си от 28 септември Св. Синод на БПЦ реши да освободи Старозагорския митрополит Галакитон от заемания от него пост на предстоятел на митрополията в Стара Загора.
За наместник на епархията, която той управляваше бе избран Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, който според Устава на БПЦ проведе избора за митрополит в Старозагорска епархия.
Днес, след празнична литургия в катедралния храм на Стара Загора – „Св. Димитър Солунски“, в сградата на Старозагорска митрополия започна изборът на двамата кандидати за поста Старозагорски митрополит. За първи път в историята на изборите за митрополити не само у нас, а и в целия православен свят, той бе излъчен на живо.
Избрани са двамата кандидати за предстоятел на митрополията в Стара Загора. Какво следва сега, според устава на БПЦ:
Светият Синод и в присъствието на народа, след одобрението на епархийския избор, в първата неделя, избира канонически за митрополит на овакантената епархия един от двамата избрани кандидати.
На 10 декември е насрочено заседание на Св. Синод на БПЦ, на което ще се разгледа документацията от проведения избор и ще се изслуша докладът на наместника на Старозагорска епархия Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний.
На 11 декември ще се проведе в синодалния параклис каноничен избор, при който митрополитите от Светия Синод начело с Негово Светейшество Българския патриарх Неофит ще изберат един от двамата епархийски избраници и ще го утвърдят окончателно за Старозагорски митрополит.
Снимка: http://svetimesta.com/
Добротолюбие Православие, вяра, църква