Начало / Новини / Неврокопска митрополия възобновява издаването на брошурата „Православен глас“

Неврокопска митрополия възобновява издаването на брошурата „Православен глас“

Неврокопската света митрополия, с благословението на Неврокопския митрополит Серафим, възстановява издаването на брошурата „Православен глас“.

То започва през 1996 г., по инициативата и с благословението на приснопаметния Неврокопски митрополит Натанаил. Възстановеното издание ще съдържа тълкувания на неделните евангелски четива. Брой първи е посветен на Неделята, в която се чете Притчата за Сеяча.

Публикуваме тук първия брой на възобновената брошура. 

IV НЕДЕЛЯ СЛЕД НЕДЕЛЯ ПОДИР ВЪЗДВИЖЕНИЕ –
на св. Отци от VII Вселенски събор. Св. мчк. Лонгин Стотник

Литургийно свето евангелие:

Рече Господ тази притча: излезе сеяч да сее семе; и когато сееше, едни зърна паднаха край пътя и бяха потъпкани, и птиците небесни ги изкълваха; а други паднаха на камък и, като поникнаха, изсъхнаха, защото нямаха влага; други пък паднаха между тръни; и израснаха тръните заедно със зърната и ги заглушиха; а други паднаха на добра земя и, като изникнаха, дадоха плод стократен. Като каза това, извика: който има уши да слуша, нека слуша! А учениците Му Го попитаха и рекоха: какво значи тая притча? Той отговори: вам е дадено да знаете тайните на царството Божие, а на другите се говори с притчи, та, като гледат, да не виждат и, като слушат, да не разбират. Тая притча значи: семето е словото Божие; а това, що падна край пътя, са ония, които слушат; но отсетне дохожда при тях дяволът и грабва словото от сърцето им, за да не повярват и се спасят; а това, що падна на камък, са ония, които, кога чуят словото, с радост го приемат, ала нямат корен и временно вярват, а във време на изкушение отстъпват; а това, що падна между тръните, са ония, които чуят словото, но в живота си се задавят от грижи, богатство и светски наслади и не принасят плод; а това, що падна на добра земя, са ония, които, като чуят словото, пазят го в добро и чисто сърце и принасят плод с търпение. Като каза това, извика: който има уши да слуша, нека слуша! (Лука 8:5-15).

14692015_1175184839232524_3342992326552357579_oПритчата за сеяча

Господ Иисус Христос е добрият Сеяч

С днешната притча за добрия сеяч Господ говори на слушателите Си така, както и Бог е говорил в Стария Завет. Там Бог представя Себе Си като човек, който е посадил лозе и се грижи за него (вж. Ис. 5:1-7; Пс. 79:9-17). Сега Господ Иисус уподобява Себе Си на сеяч, който е излязъл на нивата си да сее. Говорейки по този начин, Той разкрива истината, че Той е същият и единствен Бог, Който е говорил на народа Си в Стария Завет.
Като посочва Себе си като сеяч, Спасителят показва, че Той винаги и по много начини сее по целия свят семето на Своето учение. Учи чрез книгата на цялото творение, чрез съвестта, вложена в нас, чрез мъдростта, дарена на човеците, с дивния Си промисъл за всеки човек и по безкрайно различни начини.

С израза „излезе сеяч да сее“ Той подразбира въчеловечаването Си и идването Си в плът на земята, за да спаси човеците. Не е дошъл, за да съди и да наказва, но за да се погрижи за нивата Си, която сме ние, хората, и да посее словото на вярата. Той сее Своето семе. То не е на друг, а е лично Неговото. Пророците не са предавали свои думи, а думите на Бога. Затова те винаги заявяват: „Така казва Господ“. Но Господ ни предлага Своето слово, защото Сам Той е предвечният Бог, Който е създал света.

Сред цялото човечество Христос сее Своето слово щедро и без да прави разлика. Макар и предварително да знае, че не всички ще го приемат, нито всички ще дадат плод, все пак от Своя страна Той проявява милостта Си към целия свят. Ако погледнем буквално, наистина е невъзможно да дадат плод отъпканият път, каменистата почва и земята, пълна с бурени. Но когато става дума за хора, всичко е възможно. Може и безразличният, и коравосърдечният, и потъналият в много материални грижи човек да се промени, да смекчи сърцето си, да приеме с благодарност словото на Господ, да се покае и да се спаси. Ако в крайна сметка в притчата тези три вида хора не са се променили, това не се дължи на сеяча, а на тяхната неразкаяност.

Задържане, търпение, плодотворност

Според притчата хората, които погиват, са три категории. Първите са тези, които, когато се случи да чуят Божието слово, не го задържат в себе си, но проявяват безразличие и го пренебрегват. Другата категория са онези, които временно приемат в себе си словото, но после заради някое изкушение или притеснение се отдалечават от пътя Господен. Трети случай са онези, които през целия си живот задържат в себе си Господните заповеди, но не ги оставят да дадат плод, понеже разсейват ума и сърцето си по разни грижи, богатство и наслади в тукашния живот.

Тези, които се спасяват, отбелязва Спасителят, имат обратните качества на споменатите в горните три категории хора. По-точно казва, че те „пазят“ словото и „с търпение принасят плод“; тоест те не са безразлични, но запазват в себе си божественото учение и, като проявяват търпение в различните изпитания и обстоятелства в живота, накрая дават плод онези добродетели, които се обобщават в любовта към Бога и към ближния „с всичкото си сърце и с всичкия си разум“.

Живоносното слово на Иисус Христос

Уподобяването на словото Господне със семе не е случайно. Семето, макар и външно да изглежда нещо незначително и нищожно, носи в себе си живот. То пораства вътре в земята, която го е приела, и се превръща в растение, а дори и в много високо дърво. Подобно и словата на Евангелието по начало изглеждат като обикновени нравствени повели, в по-голяма или по-малка степен подобни на онези, които срещаме в разните религии, философии, идеологии и култури. Но колкото повече вярващият човек ги запазва в себе си с последователност и голямо смирение, той опознава истинската им същност: те произхождат от Вседържителя Бог и са откровение на Неговата същност. Със спазването на Христовите заповеди започват у вярващия да бликат струите на нетварния живот, присъщ на безначалния Бог. Постепенно вярващият излиза от тесните рамки на индивида като птичето, което се излюпва, и той се открива за безкрайните измерения на един друг вид съществуване – на личността. Освещава се, обожествява се, вижда всички и всичко и ги приема в себе си. Става подобен на Бога, такъв, какъвто Бог го е искал, когато го е създал.
Затова нека не пренебрегваме Христовото слово, защото то е силно и могъщо, и носи в себе си вечния живот. Нека го приемем в земята на своето сърце и да го отгледаме в нивата на Църквата с помощта на благодатните средства, които ни дарява Светият Дух, така че да даде плод и да стане дърво, което ще се извисява над земята, но и ще е вкоренено в духовния небосвод, за да ни дава плодовете на живота и нетлението.
Амин.

(По „Фони Кириу“, 14.10.2012 г.)

Източник: Неврокопска св. митрополия

За Ангел Карадаков

Виж още

Стенописите на катедралния храм във Варна ще бъдат реставрирани

Предстои стенописите на катедралния храм във Варна „Успение на Пресвета Богородица“ да бъдат реставрирани, съобщи ...