Начало / Uncategorized / Чудотворната икона, която прелетя сама от Грузия до България

Чудотворната икона, която прелетя сама от Грузия до България

В България се пазят три чудотворни образа на Божията майка, които от векове закрилят българския народ, даряват с изцеление всеки, пристъпил с вяра към тях. С два от тези образа вече сме Ви запознали (Св. Бо­го­ро­ди­ца Оди­гит­рия от Рил­с­кия ма­нас­тир и Св. Бо­го­ро­ди­ца Три­ръ­ка от Тро­ян­с­кия манастир ), третият чудотворен образ на Пресветата Божия майка, който безброй пъти е засвидетелствал чудодейната си сила, е иконата на св. Богородица от Бачковския манастир.

chudotv1abИконата е на територията на манастира най-вероятно от времето на неговото основаване и винаги е оставала център на вниманието на монаси, вярващи и посетители.

Съществува предание, че тя е копие на легендарната икона на св.Богородица, нарисувана от ев. Лука и прелетяла сама от Грузия до манастира.

Отстрани на образа на св. Богородица се чете надпис „влахерниотиса”, което показва, че тя повтаря живописния тип на прочутата Влахернска св.Богородица – покровителка на Константинопол. Вероятно Григорий Бакуриани сам е поискал централната икона в основания от него манастир да възпроизвежда Влахернска св. Богородица.

Самото разположение на иконата е по волята на Божията майка.

По време на бурните събития около края на Втората българска държава образът на св. Богородица е бил скрит. Иконата е била в местността Клувията, където е намерена в началото на ХVІІ в. и донесена в манастира. За почуда на монасите, тя изчезнала и отново била намерена на същото място в планината и върната. Това се повторило на два пъти, докато един от братята в манастира не получил в съня си заръката на св. Богородица, образът й да бъде изложен в съборната църква на манастира вдясно от централната врата в отделен иконостас, с три стъпала пред него, за да посреща всеки нуждаещ се и за да бъде винаги в храма.

Във връзка и в памет на намирането и връщането на чудотворния образ е учредено още през ХVІІ в. литийно шествие до Клувията на Втория ден на Великден.

Изображението на Божията майка е от типа „умиление”, облечено в сребърни и златни обкови, а датировката сочи  ХІ в. Двете полета отстрани на фигурите са покрити от по-стария сребърно-позлатен обков, подарен през 1311 г. от двама братя монаси 10603171_10204825484895567_22310999_naв Обителта през ХІVв. – Атанасий и Окропир. Върху него има надпис на старогрузински език. Вероятно от същото време, ако не и по-стара, е увенчаващата главата на Божията майка сребърно-позлатена ажурна диадема, покрита по-късно, в началото на ХІХ в., от масивен сребърен нимб с надпис в средата „Петко Хаджи и Добра 1819 г.” Прието е, че същите са дарители на релефната сребърна ризница, покриваща сега изцяло телата на Иисус и св. Богородица. Преданието ни казва, че Петко Хаджи е подарил сребърния обков в знак на благодарност за изцелението на дъщеря му пред иконата.

Бачковската чудотворна икона е изцелила множество вярващи и нуждаещи се от Нейната небесна закрила. В спомените на местното население още се разказва за изцелени раково болни, които с молитва са пристъпили към Божията майка.

Снимки: http://www.bachkovskimanastir.com/bg/

Текст: Николина Александрова

За Николина Александрова

Виж още

Изпълни се една година от кончината на протопсалт доц. Димитър Димитров

На 11 януари се изпълва една година от кончината на протопсалт доц. Димитър Димитров, дългогодишен ...