Днес бяха наградени отличените участници в Националния конкурс „Възкресение Христово – 2016“, организиран от Св. Синод на Българската православна църква. Той се провежда за трета поредна година и в него участие взимат хиляди деца с рисунки, фотографии и литературни произведения.
Наградите на участниците връчи Негово Високопреосвещенство Ловчанският митрополит Гавриил, който преди тържествената церемония в столичния храм „Св. св. Кирил и Методий“ възглави празничната св. Литургия по повод Неделята на св. Мироносици.
В края на богослужението митрополит Гавриил се обърна с кратко слово към събралите се деца и родители, като подчерта ползата за децата от участието в конкурса:
„Затова и сме направили този конкурс, за да може децата, когато пишат или рисуват нещо свързано с най-великия християнски празник – Възкресение Христово, техните мисли да се потопят в молитвата, в съзерцанието на това чудо на чудесата и тогава Господ Сам ще дойде при тях и ще ги осени и ще бъде с тях, а те наистина ще стават по-добри, ще стават по-послушни и по-трудолюбиви и Господ ще ги пази от многото опасности, които сега отвсякъде ги обкръжават“ – каза митрополит Гавриил.
Той разказа за бащиния завет, който интерниран в концентрационен лагер руски свещеник оставя на своя малък син, бъдещ изявен руски духовник и митрополит. „Мили синко“, написал бащата, „бъди добър, обичай Господ, обича майка си и слушай я и й бъди вместо мене подкрепа и закрила. Действително и аз бих ви пожелал вашите деца да бъдат добри, да обичат Бога, да слушат своите родители и да им бъдат закрила и подкрепа, особено когато те остареят и имат нужда от тяхната помощ. Честит празник и за много години“, завърши словото си митрополит Гавриил.
След официалната част по награждаването на победителите в конкурса празникът продължи с кратък рецитал, в който децата, получили патриаршески награди в категория „Литература – проза и поезия“, прочетоха своите творби. Всички рисунки и фотографии от конкурса могат да се видят на организираната изложбата в енорийския център на столичния храм „Св. св. Кирил и Методий“ .
Снимки: bg-patriarshia