Студентите по Богословие в Оксфорд вече няма да бъдат задължавани да изучават Християнство по време на следването си. Това се случва за пръв път в 800-годишната история на университета и е резултат от оплакване на младите хора заради липсата на разнообразие в обучението.
Според оксфордски преподаватели тези инициирани от студенти промени се правят, за да може университетското образование да се приспособи към промените на религиозните нагласи, вярвания и култури, случващи се в британското общество.
Например, студентите от втори курс вече ще могат да избират дисциплината „Феминисткият подход към религията и богословието“, съобщава списанието Times Higher Education.
Професорът по систематическо и историческо богословие Йоханес Цахубер смята, че студентите могат изцяло да избегнат изучаването на християнските дисциплини и вместо тях да предпочетат предмет като „Будизмът във времето и пространството“. Според него обаче е невъзможно голяма част от студентите да пренебрегнат християнските дисциплини. Професор Цахубер допълва: „Основната причина за промяната на богословието и религията е драматичната промяна в начина, по който последната се практикува и осмисля в Обединеното кралство. Влиянието на Англиканската църква намалява, но в същото време религията не изчезва в обществените нагласи. Ние искаме да предложим на потенциалните ни студенти нещо, което ще бъде интересно за тях, a то се е променило в последните 30 години.“
„Християнството все още е задължително“
Говорител на Оксфордския университет заяви: „Изучаването на Християнството все е още е задължително в първата година на следването – студентите дори имат две задължителни дисциплини по него. Така че всички студенти от този курс ще изучават Християнство. Голяма част от дисциплините във втори и трети курс също са свързани с него, затова е малко вероятно някой студент да избере през тези години само дисциплини, които не покриват Християнството“.
Източник: telegraph.co.uk