Начало / Всеправославен събор / Конференция в Гърция, посветена на Всеправославния събор

Конференция в Гърция, посветена на Всеправославния събор

В Пирея се състоя научно-богословска конференция, организирана от четирите митрополии на Еладската православна църква – Гортинска, Кифирска, Глифадска и Пирейска.

Мероприятието протече на територията на спортния център „Мир и дружба” в Пирея. В залата присъстваха йерарси, игумени и игумении, атонски монаси, известни богослови, обществени деятели и около хиляда миряни.

Сред докладчиците на пленарното заседание на 23 март 2016 г. бяха и митрополитите Серафим Пирейски, Йеротей Навпакадски, Павел Глифадски, Серафим Кифирски, известни богослови и учени.
С приветствие към участниците на конференцията се обърна Банченски епископ Лонгин (УПЦ- МП). От името на Ловчанския митрополит Гавриил (БПЦ) се изказа отец Матей Вулканеску.
В хода на работата участниците в конференцията единодушно приеха резолюция, в която констатираха „отсъствие на богословска пълноценност, яснота и еднозначност” в подготвените документи за Всеправославния събор.
В резолюцията се подчертава, че „неучастието в събора на всички без изключение православни епископи е чуждо на каноничното и съборно предание на Църквата”. Освен това отказът от вселенски статус на събора „под неиздържащия никаква критика предлог, че в него няма да могат да участват „християните от запада” влиза в противоречие със светите отци, организирали събори без еретици”.
Относно предстоящия събор, то „той не може да бъде охарактеризиран дори като Всеправославен, защото в него няма да участват всички православни епископи”. За неприемлив и противоречив на каноните участниците в конференцията посочиха принципа „една поместна църква – един глас”, тъй като всички епископи без изключение са длъжни да гласуват”.
На остра критика беше подложен и разгледаният документ „Отношенията на Православната църква с останалия християнски свят”, който беше охарактеризирана като „богословски непоследователен и противоречив”.
Участниците в научно-богословската конференция изразиха опасение, че на Събора ще бъде предприет опит „да се разширят каноническите и харизматически граници на Църквата и да се предаде на инославието статус на църковност.”

Превод: Ренета Трифонова
Източник: pravoslavie.ru

За Ангел Карадаков

Виж още

Изпълни се една година от кончината на протопсалт доц. Димитър Димитров

На 11 януари се изпълва една година от кончината на протопсалт доц. Димитър Димитров, дългогодишен ...