Начало / Uncategorized / Църковни деятели защитиха организираното преселение на бежанци в Европа

Църковни деятели защитиха организираното преселение на бежанци в Европа

На 22 март Комисията на църквите за мигрантите в Европа, Конференцията на европейските църкви и Световният съвет на църквите (ССЦ) съвместно с църквите–участнички и организациите–партньори в Европа са изпратили писмо с призив да се поддържа преселването на бежанци пред националните правителства и парламенти, съобщава сайтът на ССЦ.

В документа се казва:

„Основната причина, поради която ние се обръщаме с молба за подкрепа на преселването на бежанците, е подготовката на националните правителства за бъдещата конференция на UNHCR (Агенцията на ООН за бежанците) на 30 март в Женева относно „варианти за прием на сирийски бежанци” (виж тук). Убедени сме, че съгласуваните усилия по пренастаняването им в много европейски страни ще подобри осезаемо положението на сирийските бежанци. Надяваме се, че това ще отвори вратите към по-безопасни и легални пътища в Европа. Това ще е особено важно в това време, когато защитата на бежанците в Европа се обсъжда преимуществено от политиците в контекста на ограничаване на нелегалния достъп до нейна територия.

Какво разбираме под преселване на бежанци?

Преселването се определя като преминаване на бежанците от държави, в които те са дошли от територията на своята страна, но не могат да живеят там постоянно, в трета страна, която е съгласна да ги приеме в качеството им на бежанци и да им предостави статут на правова защита с възможност за придобиване на гражданство в бъдеще.

Ако бежанецът не може да се интегрира локално в страната, където търси убежище, и няма никаква перспектива за репатрация (връщане) в обозримо бъдеще, преселването (пренастаняването) става единствено възможно и надеждно решение. Преселването е важен инструмент от международната защита за удовлетворяването на потребностите на бежанците, чиито живот, свобода, безопасност, здраве и други основни права на човека се намират под заплаха.

Например като в случая със сирийците или иракчаните, пребиваващи в настоящия момент в съседни страни като Йордания, Ливан и Турция, но без постоянен статус и перспектива за интеграция, които желаят да се преселят в европейска страна.

Преселването спасява живота на бежанците и им помага безопасно да достигнат европейски територии.

През 2015 г. хиляди бежанци загинаха при опит да стъпят на европейска територия. В първите 10 седмици на тази година постъпиха съобщения за 456 смъртни случая на бежанци в Егейско море.

Преселването предлага съвършено безопасна алтернатива на рискованото плаване през Средиземно море. Бежанците могат да пристигнат в Европа поетапно и безопасно с редовен транспорт. Техният живот ще бъде защитен и те ще имат определен статус още със самото си тръгване.

Преселването е подкопаване на бизнеса на контрабандистите.

Преселването е не само опит да се предотврати гибелта, но и противодействие на бизнеса на контрабандистите. Ако лицата, които се нуждаят от международна защита, могат легално да пресекат границата на Европа, то вече няма да има никаква необходимост от прибягване към тези незаконни, скъпи, ненадеждни и често опасни контрабандни мрежи.

Преселването е намаляване на хаоса в ситуацията с „бежанската криза”.

Освен предимствата за частните лица, сериозна полза може да бъде постигната и в общото управление на влизането на бежанците в Европа. Очаква се спад на бежанския поток. Много от най-уязвимите групи бежанци биха могли да успеят в преселването.

Важно е да се подчертае, че преселването трябва не да заменя, а да допълва съществуващата система за прием на спонтанно пристигащи лица, нуждаещи се от международна защита. Необходимо е също така да се приемат и други инструменти за безопасен и легален достъп като: хуманитарни визи, събиране на семейства, спонсорство или отмяна на визовите изисквания за лица от кризисни региони”.

Документът е подписан от генералния секретар на Комисията на църквите за миграцията в Европа Дорис Пешке, генералния секретар на Конференцията на европейските църкви о. Хейки Хуттунен и генералния секретар на Световния съвет на църквите доктор Олав Фиксе Твейт.

превод: Ренета Трифонова

източник: pravoslavie.ru

снимка: Francesco Malavolta

 

За Ангел Карадаков

Виж още

Молитва, пост и милостиня

Самият Иисус е постел и е научил и учениците Си да постят. „Също, кога постите, ...