|
Бившия архиепископ на
„Католическата църква на изтока“ Рамзи Мусалем |
През изминиалите няколко месеца главата на независимото църковно движение, нарекло себе си „Католическа църква на изтока“, бившият архиепископ Рамзи Мусалем, осъществи забележителен преход: да доведе цялото си паство от над 60 енории в лоното на Руската Православна Задгранична Църква (РПЗЦ). Бившият архиепископ бе приет в Православната църква, ръкоположен в дяконски и йерейски чин от Митрополит Иларион, предстоятел на РПЗЦ. Той прие монашеска схима и вече е йеромонах Илия. Отец Илия, израснал в Пенсилвания, е бил част от Полската национална католическа църква2, от която е и ръкоположен за свещеник.
Процесът по катехизацията вече е започнал, като постепенно в Православната църква се приемат вече бившите членове – клир и миряни, на „Католическата църква на изтока“. Очаква се процесът по приемането и въдворяването на енории да бъде дълъг и сложен, но той ще бъде и благодатен с изобилния си духовен плод, който ще бъде принесен и ожънат. Доста енории вече бяха приети в РПЗЦ, като например: църквата „Св. Ирина“ в гр. Питстън, щата Пенсилвания, „Св. Анна“ в Потсвил, Пенсилвания и „Св. Марк“ в Милфърд, Кънектикът.
Нека приемем тези хора с радост и да им помогнем с каквото можем да се интегрират в Православната общност. Нека и благодарим на Бога, че доведе отец Илия и неговото паство в Православието.
Отдел Връзки с обществеността на Източния диоцез на РПЦЗ
1. За Католическата църква на изтока няма точни данни кога е основана и от кого. По мои данни от интернет е основана около 2008 година от архиепископ Рамзи Мусалем в САЩ. Паството ѝ е предимно с арабски произход – католици от Близкия изток, предимно Палестинските земи. Няма сведения дали е в общение с Римокатолическата църква.
2. Полската национална католическа църква е основана в САЩ от американци с полско потекло, римокатолици, през 1897 година в щата Пенсилвания. Днес паството ѝ наброява 26 000 души. Не е в общение с Рим.
Източник: eadiocese.org
Превод: Божин Дончев