Начало / история / За отец Теофил – старецът, който прегърна света

За отец Теофил – старецът, който прегърна света

На празника на св. Трима Светители ви срещаме с живота и делото на един гръцки духовник, който не пожали сили и средства за разпространението и проповядването на св. Евангелие по цялата земя. Срещаме ви с отец Теофил Зисопулос.
 
„Легна лъвът!“
Един смирен левит на нашата Църква предаде Богу дух на 29.01.2013. 
Един честен работник на Христовото Евангелие.  
Един човек, готов на саможертва и себеотдаване. 
Отец Теофил, старец на православното мисионерско братство ЛИДИЯ, се пренесе във вечните селения.  
Архимандрит Теофил (в мире Теодор) Зисопулос е роден в Кипариси, област Гревена, Гърция, на 1 май 1930 г. от Георги и Параскевула Зисопулу. Учи в Гревенската гимназия и през 1949 г. е приет в Богословския факултет на Аристотеловия университет в Солун, който завършва през 1952 г

Служил е в армията към Религиозната дирекция на Главния военен щаб, като е имал грижата за проповедническите нужди на военните атически поделения. 
На 7 май 1956 г. е подстриган за монах в Светата обител Богородица в Гумениси, подчинен тогава на Светата митрополия в Полиани и Килкисиос, а на следващия 8 май е ръкоположен за дякон и e назначен за проповедник. След три години, на 17 май 1959 г., на Неделя на жените мироносици, е ръкоположен за презвитер и е въведен в архимандритско достойнство в Доркада, Кукуш.
Служил е в Светите митрополии на Кукуш, Елевтеруполеос, Месини, Касандрия, Флорини и Лангада, в която последно е служил и се е пенсионирал през 1987 г., като обаче е останал да служи на благородната Христова армия. 
През 1993 г. поради нуждите на радиостанцията и на телевизионния канал завършва журналистика. 
Строг към себе си, с образцово поведение навсякъде, където е служел, намирал място в сърцата на всички. 
Горещата му вяра и автентичната му любов към Личността на Иисуса Христа възвеличили цялото му същество. Стремежът му бил „утре да е по-добре от вчера“, негова цел била „установяването на Божието царство“.  Със святата си борба, заедно с апостол Павел може да повтори: „Защото, ако благовествувам, няма за какво да се хваля: обязаност необходима ми се налага, и горко ми, ако не благовествувам!“ (Първо послание до Коринтяни, 9:16, бел.прев.)
В студ и мраз, пешком, издига амвони под открито небе, по площадите, пътищата, на пасищата, кафенетата, навсякъде, където е могло да се съберат хора. Проповедта го оживотворявала, хранила. Жадувал е да спасява безсмъртни души. 
Благовестието е неговото дело и живот. Смятал е, че това е най-великата любов към човека. „Ако дадем на човек Бога, даваме му всичко“, често казва той. Заедно с устната реч използва и писмената за своите проповеди. Негови военни оръдия били списанията „Станете“, „Побързайте“, „Ехо“, „Ученикът“, „Света Лидия“. От 40 години списанието „Света Лидия“ говори на народа ни с искреност и честен глас, следи за грешни текстове, насочва, храни с изворите на вярата. 
Освен това е издал стотици брошури и книги с духовно съдържание. Словото му е кратко, ясно, съдържателно и черпещо вдъхновение от изворите на Евангелието. 
През 1958 г. основава Младежкото благотворително братство ДОРКАС, което участва в благотворителни дейности и помага на младежи, а през 1965 г. създава православното християнско братство ЛИДИЯ, отдавайки почит на първата християнка в Европа, въведена в Църквата от апостол Павел във Филипи. Няколко години след това, по негов призив, митрополитът на Филипон, Неаполис и Тасос Александър, внася предложение към Вселенската патриаршия за причисляването на тази жена към лика на светиите. 
Предложението е прието с голяма радост от Синода и оттогава светицата се почита от Православната църква на 20 май. Това братство се подвизава най-вече в мисионерската дейност.
Любовта му към Бога и човека търси винаги нови пътища и е неизчерпателна. 
Когато в региона на Кукуш през 1960 г. настава страшна епидемия от азиатски грип, а двете местни гимназии остават с много малък брой ученици, отец Теофил заедно с тогавашния училищен лекар посещава болните деца из селата, като често наема неподходящи за престой стаи. 
Родителите на повечето деца били в Германия, а децата оставали в Кукуш, където била гимназията, оставени на непълните грижи на бабите и дядовците. 
И докато лекарят се грижел за здравето им, отец Теофил като баща ги посещавал и замислял нещо възвишено – искал е да основе домове за момчета и момичета, в които той  да им предложи семейна закрила и топлина.
Тези сиропиталища стават дома, семейството, училището, въвеждането във вярата за всяко дете. Техният създател не се е грижел само за прехраната и леглата на децата, но и за тяхното здраве и образование. 200-220 деца всяка година за период от близо 10 години намирали топло гнездо и завършвали образованието си. 
Подобни дела извършил и по-късно в Светата митрополия в Лангада, където много деца от региона на Лангада по същия начин се облагодетелствали благодарение на бащинската му грижа. 
Грижата за родината и нейните проблеми, за образоването на хората и религиозното съзнание на децата, но и като цяло за гръцкия народ, го отвеждат до създаването на катехизиращи училища, агиографски кръжоци и църковни лагери.
Под неговия надзор работят кръжоци по четене на Светото Писание, както и християнски ученически групи в много митрополии в Македония, с благословението на местните епископи. 
Лагерът „Радостта на децата“, чиито съоръжения през 2010 г. са напълно модернизирани, продължава успешно своето съществуване вече близо 40 години. А е започнал едваедва през 1970 г. в Центъра за вътрешната и външна мисия на Братството.
Границите на родината обаче остават тесни, за да ограничат любовта му и интереса му към младежта. След разпадането на Източния блок деца от България, Северен Епир, а след Сръбската войнаи сирачетата, и измъчените деца от Босна вкусили от сладките сокове на любовта му. 
Но отец Теофил не спира до там! Програмите му за гостоприемство се разпростират до инвалидите от войната, децата в неравностойно положение от Беларус, жертвите от ядрената авария в Чернобил, понтийци от Грузия и Русия, гърци от Южна Италия, чехи, румънци, емигранти от Украйна и Австралия. 
Общо близо 25 000 гръцки деца и 20 000 деца от други православни страни са били приютени от него. 
Вслушвайки се в пулса на времето, отец Теофил желаел да се чуе Словото Божие в ефира, Христос на микрофона! Не чакал да дойдат подходящите условия. 
Копнежът за мисионерска дейност притиснали обстоятелствата.  Отдава себе си и продължава. Бедствията за отец Теофил са били зов. 
7 юли 1993 г. гласът Христов влиза в къщите на хората! За първи път стартира радиостанцията „Лидия от Филипи“, която с неуморните усилия на о. Теофил носи мир, успокоява, въздига души. 
През 1996 г. отец Теофил взима смело решение. Осъзнавайки влиянието на телевизията, поема тежестта на служителите и работата на църковната телевизия 4Е, която днес се предава сателитно по целия свят. От 1996 г. в продължение на 17 години е председател на Управителния съвет и деен център и духовен водач на телевизията.  
Отец Теофил държи волана на телевизионната станция и ежедневно се труди с последователност, търпение, с невероятно трудолюбие, пренебрегвайки жертвите, които е трябвало да направи от своя страна, без да дава „сън на очите си и дрямка на веждите си“. Достатъчно за него било да се прославя Светото Божие Име, а Христовата станция да служи на Христа и на Гърция. 
Отец Теофил предава душата и тялото си на разпространението на словото Божие. Никой не е виждал така като него възвишеното послание „да дойде Твоето Царство“. Посвещава всичките си таланти на Бога и всичките си сили за разпространението на Царството Му. 
Един смел човек си отиде! Един пионер и неуморен работник на Евангелието сега се намира във вечните селения. Един достоен клирик, който удостоил расото и пося без да пести словото Божие в сърцата на хората, днес почива в прегръдката на Бога, Когото обожаваше и на Когото служеше с усърдие и вяра. 
Нека имаме неговите молитви!
 
Погребението на отец Теофил може да видите тук.
 
Превод: Асен Андонов
Източник: blogs.sch.gr
scale-750x750-15 scale-750x750-8 scale-750x750-11 scale-750x750-12 scale-750x750-14

За Ангел Карадаков

Виж още

Изпълват се 99 години от атентата в църквата „Света Неделя“

На 16 април 1925 г. под развалините на взривената от комунисти църква „Св. Неделя“ загиват ...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *