Начало / св. Отци / Старецът Харалампий Броеницата и чудотворната икона на Богородица

Старецът Харалампий Броеницата и чудотворната икона на Богородица

*Старецът Харалампий живеел простичко, аскетично, с молитва и псалмопение на уста. Ръцете му не са спирали да плетат броеници. Научил се да плете и през нощта, без светлина.
– Старецът Харалампий Броеницата разказваше:
«Имаше една старица в Мала Азия с чудотворна икона. Лекувала турци и християни. По време на войната през 1922[1] тя взела иконата, докато турците убивали, нея не я виждали и тя дошла в Атина. С мирото, което изтичаше от иконата, лекуваше болни».

Друг път разказваше: „През зимата на 1943[2] в Атина, докато живеех като мирянин, беше настанал голям глад и заедно със студената зима, много умряха. В онази епоха бях свикнал да посещавам тази благочестива старица, която държеше в къщата си старата икона на Богородица от Мала Азия. Тази икона й беше донесла много стари дарове, много от които бяха доста скъпи. Когато един ден ме мъчеше глад, й казвам:
-Абе, Марийо, няма ли да продаваш златото от иконата, че да си купим нещо за ядене?
-Това злато е на Богородица и не мога да го изхвърля. Ако искаше Богородица да ни го даде, щеше да ни го е дала.
Веднага щом изрече тези думи, една златна гривна от даровете на иконата сама се вдигна от нея и се залепи за прозореца, като че искаше да излезе извън мястото за поклонение. Сметна го за знак от Богородица. Продаде гривната и си купихме храна, с която изкарахме онази тежка зима“.
*от книгата „Из аскетическата и исихастка светогорска традиция“ (Света гора 2011).
Превод: Асен Андонов
Източник: Romfea.gr

[1] През 1922 се случва така наречената Малоазийска катастрофа, когато турците насилствено изселват и изтребват голяма част от малоазийското гръцко и арменско население. Гръцките и арменските квартали в много от градовете с традиционно християнско население са опожарени и мнозина са принудени да бягат и да потърсят спасение в съседните държави. С Малоазийската катастрофа се слага край на така наречената „Мегали идеа“ (Великата идея) на гърците за възстановяване на Византия и връщането на всички традиционно византийски територии., бел.прев.
[2] По време на Втората световна война Гърция е окупирана от обединените сили на българи, италианци и германци. В периода 1941-44 в Гърция настанал огромен глад, особено в големите градове. Известен е например случая, в който известният гръцки поет и иконописец Фотис Кондоглу е продал къщата си в Атина за чувалче брашно. Много хора намират смъртта си в тези тежки за страната времена., бел.прев. 

За Ангел Карадаков

Виж още

Непоклатими стълбове на Българската църква и боговдъхновени поборници за нашата реч

На 27 юли Българската православна църква чества празника на светите Седмочисленици.  Св. Седмочисленици са славянските ...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *