Чели ли сте Достоевски? Има един разказ „Сънят на смешния човек“. Хубав разказ, направо фантастичен. Ако не сте го чели, ще ви го разкажа, поне в началото. Един човек бил смешен. Той страдал от това, че не само изглежда смешен, но и наистина е такъв. Учил в училище, в университета и колкото повече учел и живеел, толкова повече разбирал все по-ясно, че е смешен. Но има тук една не толкова смешна подробност. Този смешен човек разбирал, че всъщност е горделив и точно тази гордост му пречела да признае, че е смешен. Толкова му пречела, че чак го било срам от себе си, от своята смешност…
По-нататък няма да ви разказвам, само ще спомена, че в един момент на човека му станало все едно и то толкова много, че не знаел защо живее. Но започнал да си мисли, че щом живее, мисли и чувства, значи не е кръгла нула и може да го е срам от своите постъпки…
Така си четях аз из фейсбук в днешната мързелива неделя разни работи… Всеки пише в профила си каквото иска, но никой – че е смешен. Кой ще си признае, че е смешен? Та нали има гордост! Но според Достоевски излиза, че срамът, смешността и гордостта вървят ръка за ръка. Виждам аз, че някои пишат, че ги е срам. Но не от себе си, че са смешни, като онзи герой от разказа, а от другите. От народа си, да речем. Срам ги е. От българския народ… Смях и срам…
Стана ми смешно. Не че ме интересува, но не ми е все едно, както му било все едно на смешния човек. Той все пак сънувал и не знаел кое е сън и кое – действителност. А аз не сънувах. Прекрасно знаех, че има хора, дори духовници, които се срамуват не от себе си, а от народа си и го заявяват без никакъв срам.
Аз не обичам думата „народ“. Народа – това, народа – онова… „Както е казал народа“ е една безсмислена фраза, защото „народа“ не е казвал нищо, всеки човек е личност и казва това, което е негово. Народът не е личност, той е сбор от много хора, много личности, които все са казвали нещо, но не са търсили своето и не са се … срамували, защото не са били смешни, а може би и горделиви…
И ето, че този човек, който пишеше, че го е срам, наистина ми се видя смешен. Да те е срам от народа? Кой народ? Чий народ? Как може да те е срам от нещо, което не познаваш? Може да те е срам от личност, от лице, от някого, но да те е срам от хиляди, милиони личности, не може да е вярно, това е просто смешно…
Щеше да е още по-смешно, ако не беше тъжно, направо жалко. Защото знаете ли как завършва този разказ на Достоевски? Сънувал, сънувал този смешен човек и накрая видял, че там, където попаднал в съня си, имало и праведници. Те със сълзи на очи отивали при хората и им говорели за тяхната гордост, за това, че са изгубили мярКата и хармонията, чувството за срам, но те ги пребивали с камъни…
Това е и краят на този смешен разказ. За съня, пардон – срама на смешния човек…
Автор: презвитера Ренета Трифонова